Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pakolaisten mielenterveystyöhön perustetaan osaamiskeskukset viiteen yliopistosairaalaan

Viiteen suomalaiseen yliopistosairalaalaan perustetaan osaamiskeskukset pakolaisten mielenterveystyön edistämiseksi.

Yhdessä ne muodostavat valtakunnallisen osaamiskeskuksen, joka kattaa koko Suomen.

– Eri alojen ammattilaiset tarvitsevat tukea ja tietoa pakolaistaustaisten maahanmuuttajien mielenterveyden edistämiseen, siksi osaamiskeskuksille on tarvetta, THL:n projektipäällikkö Johanna Mäki-Opas kertoo.

Osaamiskeskuksien tehtävänä on levittää tietotaitoa pakolaisten mielenterveyden edistämiseksi. Tavoitteena on yli sektorirajojen ulottuva yhteistoiminta, joka helpottaa, tehostaa ja mahdollistaa pakolaisten mielenterveyden tukemisen eri alueilla ja eri palveluissa.