Saimaan ammattiopistossa valmistuneita eniten sosiaali- ja terveysalalle – Liiketalous ja autoala myös suosittuja

Saimaan ammattiopistosta valmistuneita juhlitaan kesän kynnyksellä. Jussi Vehkasalo

toimitus

Saimaan ammattiopisto Samposta toukokuun lopussa perustutkinnosta ammattiin valmistuvat seuraavat nuoret. Luettelossa ovat henkilöt, jotka ovat antaneet nimen julkaisuluvan. Lisäksi valmistujaisjuhlassa on aikuisopiskelijoita, jotka saavat virallisen tutkintotodistuksensa kesäkuussa.

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Ahola Joona, Luumäki; Eineluoto Kristian, Lappeenranta; Halinen Ilkka, Lappeenranta; Hammar Niko, Lappeenranta; Heikka Samu, Lappeenranta; Heikkilä Ville, Lemi; Ilvonen Perttu, Lappeenranta; Jokimies Mikko, Lappeenranta; Karvanen Tatu, Lappeenranta; Katila Toni, Lappeenranta; Kivistö Janne, Lappeenranta; Kivistö Jarno, Lappeenranta; Kraft Valtteri, Taipalsaari; Kuukka Niko, Lappeenranta; Leino Joonas, Lappeenranta; Lind Ville, Lappeenranta; Louhelainen Aleksi, Lappeenranta; Martikainen Julius, Lappeenranta; Mattila Mauri, Lappeenranta; Miettinen Maxi, Lappeenranta; Paukkunen Niko, Lappeenranta; Pekkanen Matias, Lappeenranta; Pesonen Jarkko, Lappeenranta; Pietilä Jesse, Lappeenranta; Reijola Eetu, Lappeenranta; Saarimäki Tommi, Lappeenranta; Saikko Veli-Matti, Lappeenranta; Sarvilahti Jedidja, Lappeenranta; Silvennoinen Niko, Lappeenranta; Suomalainen Jami, Lappeenranta; Suomalainen Mika, Lappeenranta; Tilli Nestori, Lappeenranta; Torvi Janne, Lemi; Vitikainen Eemil, Lemi.

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja: Joukainen Ida, Lappeenranta; Jääskeläinen Salla, Lappeenranta; Kuittinen Jasmin, Lappeenranta; Mattila Jenni, Lappeenranta; Pennanen Sini, Lappeenranta; Puranen Salla, Lappeenranta; Räsänen Veera, Lappeenranta; Silvennoinen Aino, Lappeenranta; Väisänen Simo, Lappeenranta.

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori: Kamppinen Kia, Lappeenranta; Kareinen Minna, Imatra; Kiuru Niina, Lappeenranta; Koskinen Emmi, Lappeenranta; Kunttu Annemari, Lappeenranta; Lehtomäki Jutta, Lappeenranta; Liiri Henna, Luumäki; Liljenmaa Katinkka, Lappeenranta; Mattero Juulia, Lappeenranta; Myllynen Topias, Lappeenranta; Peräkylä Katja, Lappeenranta; Tikka Taija, Lappeenranta; Turkki Taija, Lappeenranta.

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja: Hirvonen Roosa, Imatra; Jyrkinen Piia, Ruokolahti; Kylliäinen Tinja, Taipalsaari; Pulkkinen Anniina, Lappeenranta; Sihvonen Mira, Lappeenranta; Tossavainen Jenni, Lappeenranta; Vainikka Jenni, Lappeenranta.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Karppinen Jani, Lappeenranta; Keijonen Lassi, Lappeenranta; Kosonen Roosa, Lappeenranta; Lampinen Matias, Lappeenranta; Laukas Santeri, Lemi; Liukka Joona, Lappeenranta; Martikainen Joni, Taipalsaari; Närhi Tilda, Lappeenranta; Potemkina Aleksandra, Lappeenranta; Pyysalo Vilma, Lappeenranta; Rantakaulio Ida, Lappeenranta; Saarinen Roni, Taipalsaari; Saukkonen Ilari, Lappeenranta; Seppänen Nia, Lappeenranta; Tiainen Oskari, Lappeenranta; Toikka Kimi, Lappeenranta.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija: Astikainen Mirka, Lappeenranta; Hakuli Katja, Lappeenranta; Issakainen Jenny, Lappeenranta; Lyytikäinen Meri, Lappeenranta; Maunu Valtteri, Lappeenranta; Turtia Eeva, Lappeenranta.

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja: Päivinen Ville, Lappeenranta.

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneenasentaja: Barck Pekka, Lappeenranta; Hölsä Alpo, Lappeenranta; Karkia Jani, Taipalsaari; Kinnunen Onni, Lappeenranta; Nikamaa Ville, Lappeenranta; Pötry Pyry, Lappeenranta; Taipale Konsta, Savitaipale; Tiainen Leevi, Savitaipale; Vainikka Aamos, Savitaipale; Vainikka Juho, Lappeenranta.

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Härkönen Peetu, Lappeenranta; Inkinen Ville, Lappeenranta; Leppänen Aleksi, Lappeenranta; Liikkanen Jere, Luumäki; Nurkka Aaro, Lappeenranta; Peuhkuri Sami, Lappeenranta; Pyysalo Väinö, Taipalsaari; Siitarinen Toni, Lappeenranta; Tyrmi Tommi, Lemi; Valkeapää Paavo, Lappeenranta; Vottonen Marko, Lappeenranta.

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani: Ahvo Oona, Lappeenranta; Bogod Nikita, Lappeenranta; Fakhri Leila, Lappeenranta; Golubeva Alina, Lappeenranta; Gündes Suzan, Savitaipale; Haikala Pinja, Lappeenranta; Kilpiä Siiri, Lappeenranta; Krotkova Anastasia, Lappeenranta; Lepistö Sara, Lappeenranta; Mäki Mira, Lappeenranta; Pullinen Liisi, Lappeenranta; Rossi Maria, Lappeenranta; Toivanen Jenna, Lappeenranta.

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi: Artell Christian, Lappeenranta; Buuri Mikko, Lappeenranta; Ermakova Anastasiia, Lappeenranta; Heikkonen Samu, Lappeenranta; Heiniölä Samu, Lappeenranta; Hellman Sami Henrik, Lappeenranta; Jankelevits Jekaterina, Lappeenranta; Jantunen Annastiina, Lappeenranta; Kallio Toni, Lappeenranta; Kapiainen Olli, Lappeenranta; Kelaranta Santeri, Lappeenranta; Keskinen Joona, Lappeenranta; Koponen Sauli, Savitaipale; Kosenoja Olli, Lappeenranta; Kosonen Atte, Lappeenranta; Kosunen Sonja, Lappeenranta; Kunttu Mirka, Lappeenranta; Kähärä Erik, Lappeenranta; Käppi Jesse, Lappeenranta; Lautala Niko, Lappeenranta; Lyytinen Ukko-Pekka, Lappeenranta; Ozdoev Ibrahim, Lappeenranta; Pasanen Antti, Lappeenranta; Peltonen Jenni, Savitaipale; Pesu Topi, Savitaipale; Puronhaara Tomi, Lappeenranta; Rantala Pola, Lappeenranta; Rouvari Joel, Lappeenranta; Räihä Roope, Lappeenranta; Siitonen Tuomas, Lappeenranta; Sohkanen Jenni, Taipalsaari; Tarvainen Miika, Lappeenranta; Topra Sami, Lappeenranta; Toukola Sami, Lemi; Vaateri Jere, Taipalsaari; Vartiainen Kilbert, Lappeenranta; Virtanen Oliver, Lappeenranta; Väisänen Heli, Lappeenranta.

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari: Jouhki Janne, Lappeenranta; Kaarakainen Heidi, Lappeenranta; Karjalainen Olli, Lappeenranta; Laihanen Maija, Lappeenranta; Lyytikäinen Viivi, Lappeenranta; Muhli Janita, Lappeenranta; Nyström Kasper, Lappeenranta; Piira Lauri, Lappeenranta; Seppänen Jasmin, Lappeenranta; Strandman Anton, Luumäki; Tarvainen Josa, Taipalsaari; Ulvinen Nelli, Lappeenranta; Virtanen Jenna, Lappeenranta.

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja: Ahonen Miko, Lappeenranta; Karhu Jalmari Armas, Lappeenranta; Kivistö Niko, Lappeenranta; Kolehmainen Teemu Tapani, Lappeenranta; Kurki Jere, Lappeenranta; Myllärinen Juha-Matti, Savitaipale; Räsänen Meiju, Rautjärvi.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Aho Timo, Lappeenranta; Demirel Ali, Lappeenranta; Keskisaari Pyry, Lappeenranta; Kuusinen Mikael, Lappeenranta; Myllymäki Riku, Lappeenranta; Mäki-Kuusela Aleksi, Lappeenranta; Piironen Aapo, Lappeenranta; Ruokonen Eetu, Lappeenranta; Saastamoinen Mikko, Lappeenranta; Sirkkunen Toni, Lappeenranta; Torniainen Samuli, Lappeenranta; Vengasaho Tuomas, Lappeenranta; Väkevä Liinu, Lappeenranta.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Ekman Suvi Maria, Lappeenranta; Gladkov Roman, Lappeenranta; Hasu Noora, Imatra; Hietala Emil, Lappeenranta; Hyyryläinen Tiia, Lappeenranta; Hämäläinen Joona, Lappeenranta; Jauhiainen Aino, Lappeenranta; Järvisalo Marjut, Lappeenranta; Kaikko Elisa, Lappeenranta; Kanniainen Carla, Lappeenranta; Karvanen Satu, Luumäki; Kelloniemi Lauri, Lappeenranta; Koivuranta Jasmin, Taipalsaari; Kukkonen Janina, Imatra; Kyllönen Ninni, Luumäki; Kyllönen Suvi, Lappeenranta; Laine Sonja, Lappeenranta; Lankinen Vilma, Lappeenranta; Lassila Netta, Lappeenranta; Laurila Emilia, Lappeenranta; Martikainen Netta, Lappeenranta; Martikainen Rico, Lappeenranta; Mikkola Heidi, Imatra; Myllärinen Kristiina, Lappeenranta; Mäkelä Soile, Lappeenranta; Nokelainen Salla, Imatra; Noroaho Veera-Sofia, Lappeenranta; Paakki Maisa, Lappeenranta; Parviainen Ville, Luumäki; Pegonen Anna, Lappeenranta; Peippo Karita, Rautjärvi; Pirinen Riikka, Imatra; Reinekoski Elina, Imatra; Ruotsalainen Patrik, Lappeenranta; Räikkönen Johanna, Lappeenranta; Saareks Sara, Savitaipale; Seppä Saana, Lappeenranta; Sorsa Jutta, Imatra; Talonpoika Johanna, Lappeenranta; Tamminen Jasmin, Lemi; Tasa Liia, Lappeenranta; Tiainen Oona, Lappeenranta; Turunen Sara, Lappeenranta; Turunen Tiia, Lappeenranta; Tuuva Jemina, Lappeenranta; Veijalainen Satu, Lappeenranta; Viskari Venla, Lappeenranta; Väisänen Veikko, Lappeenranta.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja: Ahopelto Eetu, Lappeenranta; Hongisto Joonatan, Taipalsaari; Kangasharju Iiro, Lappeenranta; Kälviäinen Jesse, Lappeenranta; Laukkanen Matias, Lappeenranta; Makkonen Eetu, Lappeenranta; Ojapelto Paavo, Lappeenranta; Pesonen Teemu, Lappeenranta; Pöllänen Jarkko, Lappeenranta; Rautsiala Severi, Lappeenranta; Saarinen Rasmus, Lappeenranta; Temonen Risto, Lappeenranta; Varis Aleksi, Lappeenranta.

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja: Ellonen Juuso, Lappeenranta; Hyvättinen Nuutti, Lappeenranta; Jämsén Tuukka, Lappeenranta; Karjalainen Lasse, Lappeenranta; Leinonen Joni, Lappeenranta; Mähönen Toni, Lappeenranta; Nurkka Eetu, Luumäki; Nurkka Harri, Lappeenranta;Raukko Elias, Lappeenranta; Rupponen Vili, Lappeenranta; Samoila Thomas, Lappeenranta; Sandås René, Lappeenranta; Suhonen Ville, Lappeenranta; Suominen Väinö, Lappeenranta; Talka Tuomas, Lappeenranta; Timonen Akseli, Lappeenranta; Turku Juho, Lappeenranta; Valtonen Antti, Lappeenranta.

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja: Honkamäki Joni, Lappeenranta; Hulkkonen Olli, Imatra; Inkilä Valtteri, Lappeenranta; Kiljunen Joonas, Lappeenranta; Laihanen Janne, Lappeenranta; Mensonen Anton, Lappeenranta; Pietiläinen Alex, Lemi; Puurtinen Atro, Lappeenranta; Rosenholm Aleksi, Luumäki; Räikkönen Ilari, Imatra; Särkkinen Miika, Lappeenranta.

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Blom Valtteri, Lappeenranta; Ermakov Aleksei, Lappeenranta; Granqvist Jesse, Lappeenranta; Heikkinen Jesse, Lappeenranta; Jääskeläinen Saija, Lappeenranta; Kykkänen Olli, Lappeenranta; Lehikoinen Joonas, Lappeenranta; Liimatainen Antti, Lappeenranta; Lötjönen Kalle, Taipalsaari; Mononen Raul, Lappeenranta; Muttonen Kalle, Lappeenranta; Pöllänen Anssi, Lappeenranta; Pönni Ville, Lappeenranta; Raunila Benjamin, Kolari; Riaz Yusuf, Lappeenranta; Sutinen Erkki, Taipalsaari; Toivari Simo, Lappeenranta

Imatralla 31.5. valmistuvat.

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Ansio Leevi, Ruokolahti; Arpiainen Antti, Ruokolahti; Asikainen Petteri, Rautjärvi; Aunola Eero, Imatra; Hämäläinen Tuomas, Imatra; Kaljunen Markus, Imatra; Karjalainen Markus, Imatra; Kuismanen Juho, Imatra; Loikkanen Eetu, Imatra; Mustasalmi Eemeli, Ruokolahti; Niemelä Akseli, Imatra; Nordström Jesse, Imatra; Parkkinen Tiia, Imatra; Partanen Jukka, Lappeenranta; Pietola Viivi, Imatra; Piirainen Ville, Imatra; Puuronen Nico, Imatra; Puurtinen Markus, Lappeenranta; Sarantila Vilma, Imatra; Sorvali Eetu, Parikkala; Suutari Mikko, Lappeenranta.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Asikainen Laura, Rautjärvi; Blixt Annika, Imatra; Golovlev Aleksander, Imatra; Huittinen Jonna, Imatra; Peuhkuri Henna, Parikkala; Rautio Markus, Imatra; Saukkonen Jenna, Imatra; Taavitsainen Emmi, Imatra.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija: Korhonen Sanni, Imatra; Kuisma Sanni, Imatra; Kytösalmi Noora, Imatra; Leskinen Tommi, Lappeenranta; Lääperi Jenni, Ruokolahti; Miettinen Noora, Imatra; Mikkola Casper, Imatra; Tokareva Anna, Imatra; Tuominen Monika, Imatra; Ylitapio Yasmin, Imatra.

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Eronen Riku, Imatra; Karjalainen Jonne, Imatra; Kukkonen Niklas, Imatra; Kyröläinen Veikko, Rautjärvi; Leitsamo Eppu, Imatra; Lemmetty Kalle, Ruokolahti; Lukkarinen Tatu, Imatra; Matikainen Joona, Imatra; Sarlomo Joonas, Imatra; Vuorinen Paavo, Imatra; Väyrynen Joonas, Ruokolahti.

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti: Häkkinen Kaisa, Ruokolahti; Riikonen Janina, Imatra; Sarvilahti Timo, Lappeenranta.

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi: Ahokainen Neea, Imatra; Ahonpää Miia, Ruokolahti; Eronen Riia, Imatra; Hinkkanen Mikko, Imatra; Jaatinen Roosa, Imatra; Julin Mona, Imatra; Karpus Sara, Imatra; Kaukovalta Emma, Imatra; Kykkänen Henna, Imatra; Lind Viola, Imatra; Miettinen Johanna, Imatra; Piiparinen Emmi, Imatra; Pusenius Tiia, Imatra; Rintala Niko, Ruokolahti; Ritolahti Minna, Imatra; Roiha Ilona, Imatra; Ruuskanen Noora, Imatra; Simanainen Elisa, Imatra; Tonder Aapo, Ruokolahti; Vesterinen Jenni, Imatra.

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja: Kettunen Julius, Taipalsaari.

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Hievanen Kasperi, Taipalsaari; Hoskonen Toni, Ruokolahti; Huomo Olli, Lappeenranta; Hyvärinen Jere, Imatra; Jauho Miika, Lappeenranta; Korhonen Miikka, Imatra; Lanskikh Rodion, Imatra; Muhli Jonne, Imatra; Nyman Nando, Imatra; Parkko Niko, Tampere; Pulkkinen Jesse, Imatra; Sepponen Heikki, Imatra.

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari: Ahonen Siiri, Imatra; Hautala Jere, Lappeenranta; Lampinen Kaisa, Imatra; Parviainen Niina, Imatra; Rimpineva Karo, Imatra; Valtonen Milla, Parikkala.

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja: Hartikainen Tuomas, Imatra; Hämäläinen Samuli, Parikkala; Härkönen Eetu, Parikkala; Joronen Niko, Rautjärvi; Jurva Tomi, Imatra; Kalpio Tommi, Imatra; Kosonen Petu, Imatra; Löppönen Toni, Parikkala; Pulkkinen Marko, Imatra; Puuska Erno, Imatra; Romppanen Aleksi, Imatra; Sintonen Oskari, Imatra; Tarvainen Anton, Imatra.

Puualan perustutkinto, puuseppä: Oksman Elias, Imatra.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Hietaniemi Waltteri, Imatra; Holopainen Joel, Imatra; Häsä Kalle, Imatra; Komi Kalle-Petteri, Imatra; Lehmusjärvi Ilmari, Imatra; Liimatta Lassi, Imatra; Melto Jesse, Imatra; Munck Veeti, Imatra; Nummenpää Eetu, Imatra; Parviainen Miika, Imatra; Reissell Petek, Imatra; Ronkonen Niilo, Imatra; Smolander Sami, Ruokolahti; Taskinen Aaro, Ruokolahti; Tattari Henri, Rautjärvi.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja: Heikkinen Niko, Imatra; Kauhanen Jasu, Imatra; Kosonen Juho, Imatra; Kudjoi Sauli, Imatra; Kurppa Tommi, Imatra; Löppönen Eetu, Ruokolahti; Monto Juho, Imatra; Myllynen Miika, Imatra; Paavilainen Saija, Lappeenranta; Pusa Miska, Imatra; Ryyppö Riku, Imatra; Sutinen Arttu, Imatra; Suutarinen Eero, Lappeenranta; Tella Aatu, Imatra; Teräväinen Valtteri, Imatra; Vanhatalo Elmeri, Rautjärvi; Vanninen Petteri, Imatra; Vehviläinen Tino, Imatra; Vertanen Jesse, Imatra; Väänänen Arttu, Imatra.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja ja automaatioasentaja

Bardinov Roman, Imatra; Jeminen Joonas, Imatra; Kautto Leo, Imatra; Kinnunen Eljas, Imatra; Lehvonen Jukka, Ruokolahti; Miikki Otto, Imatra; Pöyhönen Niklas, Imatra; Ruhanen Emil, Imatra; Siitonen Santeri, Rautjärvi; Terävä Taneli, Rautjärvi.

Lisäksi Ruokolahdelta valmistuu metsäalan perustutkinnosta metsäkoneenkuljettajia, jotka ovat Tampereen seudun ammattiopisto Tredun opiskelijoita.

Kommentoi

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Palvelut