Paikalliset

Nämä henkilöt valittiin tärkeisiin maakunnallisiin luottamustehtäviin Etelä-Karjalassa

Kuvituskuva.

Arkisto

Etelä-Karjalan poliittiset puolueet ovat neuvotelleet maakunnallisista luottamustehtävistä. Nämä olivat valinnat:

 

ETELÄ-KARJALAN LIITTO 2017-          
                 
Hallitus 9 jäsentä     Varajäsenet 9      
                 
  PJ KOK LAPPEENRANTA Jukka Kopra KOK LAPPEENRANTA Juha Kemppinen  
  1.vpj SDP IMATRA Niina Malm SDP RUOKOLAHTI Suna Kymäläinen  
  2.vpj KESK LUUMÄKI Antti Rämä KESK IMATRA Ismo Harju  
  jäsen SDP IMATRA Ilkka Nokelainen SDP IMATRA Antero Lattu  
  jäsen SDP LAPPEENRANTA Armas Timonen SDP LAPPEENRANTA Marja-Liisa Vesterinen  
  jäsen KOK IMATRA Anna Helminen KOK IMATRA Anu Urpalainen  
  jäsen KESK RUOKOLAHTI Taina Paananen KESK TAIPALSAARI Sanna Kolhonen  
  jäsen VIHR LAPPEENRANTA Virpi Junttila VIHR LAPPEENRANTA Lavikka Tiina  
  jäsen PS LAPPEENRANTA Ilpo Heltimoinen PS LAPPEENRANTA Kai Karhukorpi  
                 
Maakuntavaltuuston puheenjohtajisto          
          Maakuntavaltuuston varsinaisen ja varajäsenen on   
  PJ KESK LAPPEENRANTA Ari Torniainen oltava kuntien valtuutettuja    
  1.vpj SDP LAPPEENRANTA Anneli Kiljunen        
  2.vpj KOK LUUMÄKI Kari Metsäkallio        
                 
                 
                 
Tarkastuslautakunta 5 jäsentä          
          vara      
  PJ SDP Lappeenranta Sanna Koskenranta Tarja Seppälä      
  VPJ KOK Parikkala Marjatta Laukkanen Ruokolahti Sinikka Röyti      
  Jäsen SDP Imatra Veikko Hämäläinen Jani Telkkä      
  Jäsen KESK Parikkala Sakari Paakkinen Heli Kokkola      
  Jäsen KESK Lappeenranta Karoliina Ahtiainen Jukka Lohko      
                 
                 
                 
MAAKUNTAVALTUUSTO 30 paikkaa (SDP 9, KESK 8, KOK 6, PS 3, VIHR 2, KD 1, SIT 1)  
                 
IMATRA 6 vara   Lappeenranta 15      
  SDP Heikki Luukkanen Arto Tikka   SDP Armas Timonen Henri Näivä  
  SDP Antero Lattu Ilkka Nokelainen   SDP Harri Iljin Kimmo Ruokoniemi  
  SDP Suvi Rautsiala Niina Malm   SDP Anneli Kiljunen Eeva Arvela  
  Kok Irma Hujanen Marja-Leena Patrakka   SDP Sanna Koskenranta Ulla-Riitta Hyöppinen-Sipari  
  Kok Matti Hirvonen Tommi Matikainen   KD Juha Rantalainen Marjatta Moilanen  
  PS Airi Aalto Marjut Kuvaja   VIHR Alander Paavo Klemola Kimmo  
          KOK Tuula Lindh Helena Puolakka  
RUOKOLAHTI 2 vara   KOK Tommi Vasama Markus Iitiä  
  KESK Kristiina Helminen Erkki Luukkonen   sit Juha Härkönen Petri Pulkkinen  
  SDP Jenna Vertanen Tea Ainoa   PS Daniel Kaartinen Juha Turkia  
          PS Kalle Saarela Jani Mäkelä  
PARIKKALA 2     VIHR Pykäläinen Tuija Maaret Lipiäinen-Medjeral Leena  
  KOK Marjatta Laukkanen Vuokko Ahoranta   KESK Ari Torniainen Jukka Lohko  
  KESK Timo Neuvonen Kari Pekonen   KESK Jari Karhu Antti Arminen  
          KESK Karoliina Ahtiainen Linda Brandt  
RAUTJÄRVI 1 vara          
  SDP Liisa Terävä Mirja Vaittinen   Lemi 1   vara  
          KESK Kati Buuri Ritva Laurikainen  
                 
          Savitaipale 1      
          KESK Anu Valsi Mirka Kotila  
                 
          Taipalsaari 1      
          KESK Arja-Liisa Westinen Maiju Alve  
                 
          Luumäki 1      
          KOK Kari Metsäkallio Juri Vuorinen  
                 

 

ETELÄ-KARJALAN SOSIAALI- JA TERVEYSPIIRI (EKSOTE) 2017-      
                   
Hallitus 13 jäsentä       Varajäsenet 13    
                   
  PJ SDP Lappeenranta Marja-Liisa Vesterinen   SDP Rautjärvi Harri Vuorela  
  1.vpj KESK Lappeenranta Jarmo Pulli   KESK Taipalsaari Juho Heikka  
  2.vpj KOK Lappeenranta Heikki Järvenpää   KOK Taipalsaari (pöydässä) Iikko Voipio  
  jäsen SDP Imatra Heikki Tanninen   SDP Ruokolahti  Timo Salmisaari  
  jäsen SDP Luumäki Pentti Salenius   SDP Savitaipale (pöydässä) Leena Byckling  
  jäsen SDP Lappeenranta Tuija Nummela   SDP Lappeenranta Kirsti Cederström  
  jäsen KESK Parikkala Ari Berg   KESK Ruokolahti (pöydässä) Irja Liimatainen  
  jäsen KESK Lappeenranta Kirsi-Marja Kauvo   KESK Lemi (pöydässä) Anu Karhu  
  jäsen KESK Imatra Pentti Peltonen   KESK Savitaipale Janne Hölsä  
  jäsen KOK Imatra Anu Urpalainen   KOK Parikkala  Marjatta Laukkanen  
  jäsen KOK Lappeenranta Leena Kohvakka-Turja   KOK Lemi Mervi Rings  
  jäsen PS Lappeenranta Ilpo Heltimoinen   PS Lappeenranta Markku Papinniemi  
  jäsen VIHR lappeenranta Pepi Niemi   VIHR Parikkala  Wilska-Neuvonen Ritva  
                   
Eksoten valtuuston puheenjohtajisto            
            Mikäli hallituksen varsinaisissa jäsenissä eikä valtuuston puheen-
  PJ KESK Rautjärvi Taina Lonka   johtajistossa ole edustusta kuntayhtymän kaikista jäsenkunnista
  1.vpj KOK Imatra Jerena Juutilainen   on eduskuksetta jääneistä kunnista valittavilla varajäsenillä, 
  2.vpj SDP Imatra Arto Siitonen   yhdellä kustakin kunnasta, osallistumis- ja puheoikeus  
            hallituksen kokouksissa (perussopimus 12§)  
Tarkastuslautakunta 5 jäsentä              
          varat:        
  PJ KESK Lappeenranta Laura Kaijanen Susanna Laine        
  VPJ SDP Ruokolahti Esko Ijäs Juhani Liimatta        
  Jäsen SDP Lappeenranta Anneli Myllärinen Merja Vasara        
  Jäsen KOK Imatra Juha Jormakka Rautjärvi Esa Kourujärvi        
  Jäsen KESK Imatra Kari Terho Heikki Heimala (LPR)        
                   
EKSOTEN VALTUUSTO 28 paikkaa (SDP 8, KESK 7, KOK 6, PS 3, VIHR 2, KD 1, SIT 1)  
                   
IMATRA 4 vara   LAPPEENRANTA 10 vara  
  SDP Arto Siitonen Seppo Jäntti     PS Ulla Pyysalo Petri Mäkelä  
  SDP Tuula Putto Lahja Id     SDP Jarmo Lahtinen Jani Rossi  
  KOK Jerena Juutilainen Kirsi Keskitalo     SDP Anneli Myllärinen Sirpa Nurkkala-Kilpiäinen  
  PS Erkki Saarimäki Marjut Kuvaja     SDP Kirsti Cederström Virpi Torniainen  
            KOK Anna-Liisa Lindgren den Oude Hanna Toivanen  
RUOKOLAHTI 2 vara     KOK Ilpo Hakula Veli-Matti Virolainen  
  SDP Esko Ijäs Juhani Liimatta     KESK Laura Kaijanen Susanna Laine  
  PS Harri Ahonen Viljo Rautio     KESK Antti Vilkko Matti Ahvonen  
            VIHR Orava Iiro Ripatti Kirsi  
PARIKKALA 2       SIT Caro Pohjola Sirkka Seittenranta  
  VIHR Pylvänäinen Inka Väliviita Kimmo            
  KESK Olavi Laukkanen Lassi Valkeapää   LEMI 2     vara  
            kesk Nina Värtö Jaana Koskinen   
RAUTJÄRVI 2 vara     KOK Juha Mielikäinen Veli-Pekka Okko  
  KESK Taina Lonka Minna Rasimus            
  SDP Liisa Terävä Josefina Nissilä   SAVITAIPALE 2   vara  
            KD Silla Saalasti Maiju Hölsä  
LUUMÄKI 2 vara     KESK Kyösti Kylliäinen Olli Pitkänen  
  KOK Mari Kurkan Linda Suokas            
  KESK Merja Mälkiä Kaisu Suoknuutti   TAIPALSAARI 2   vara  
            SDP Turo Haapamäki Matti Häkkinen  
            KOK Anne Heiskanen Anne Heikkonen  

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat