Väyrynen kärjessä lukijoiden äänestyksessä

Kolumnit
Kommentoi

Presidentinvaalien ennakkoäänestys alkaa tänään ja ensimmäisen kierroksen lopputulos selviää varsinaisena vaalipäivänä 22.1. Valtakunnallisten gallupien kärjessä keikkuu yhä kokoomuksen Sauli Niinistö, mutta etumatka tuntuu hupenevan päivä päivältä. Näissä vaaleissa niillä äänestäjillä, jotka tekevät ehdokasvalintansa loppumetreillä, on ratkaiseva vaikutus. Aivan kuten kevään eduskuntavaaleissa, joissa liikkuvat äänestäjät saivat aikaan persujen jytkyn.

Lappeenrannan Uutisia kustantavan Suomen Lehtiyhtymä -konsernin lehdet ovat myös mukana vaalipelissä. Imatralaisenkin lukijat voivat osallistua Suomen Lehtiyhtymän lehtien järjestämään leikkimieliseen Presidenttipeliin äänestämällä omaa suosikkiaan tekstiviestillä.

Edellisessä presidentinvaalissa kuusi vuotta sitten vastaavan ”koekierroksen” tulos osui hyvin lähelle virallisen vaalin tulosta. Silloinhan Tarja Halosen ( sdp. ) oletettiin olevan murskaavan ylivoimainen, mutta silti mentiin toiselle kierrokselle, koska Halonen saikin ensimmäisellä kierroksella vain 46,3 prosenttia äänistä.

Lehtiyhtymän tekstariäänestyksessä Halonen sai 44,7 prosentin prosentin osuuden, joten aika lähelle mentiin tällä täysin epävirallisellakin mittarilla. Myös muiden ehdokkaiden saama kannatus ja keskinäinen järjestys sattui menemään lähes täsmälleen samanlailla kuin oikeassa vaalissakin. Lehtiyhtymän lehdet ilmestyvät eri pulilla maata ja äänestykseen tulee tuhansia viestejä. Tämän vuoksi tulos saattaa tälläkin kertaa peilata varsin hyvin kansan syvien rivien mielipidettä.

Lappeenrannan Uutisten lähtiessä painoon eilen iltapäivällä, oli äänestyksen kärjessä keskustan Paavo Väyrynen, ja vieläpä varsin selvästi: Väyrysen kannatus oli 40%, Niinistön 29% ja vihreiden Pekka Haaviston 15%. Tulos on siis merkittävästi erilainen kuin virallisten gallupmittausten. Seuraavat päivät näyttävät, miten oikeasti käy.

Muistakaa äänestää, niin virallisestikin kuin Lappeenrannan Uutisten sivuillakin osoitteessa www.lappeenrannanuutiset.fi/pressa.

Karri KannalaPäätoimittaja

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.