Wing Tsung Kung Fun Etelä-Karjalan alueen päävalmentaja Simo Sairanen avaa taistelulajisalin Lappeenrannan keskustaan.
Mahdollisuudet lajin harrastamiseen laajenevat sekä uusiin paikkoihin että ikäryhmiin.
Viime keväänä alkaneet juniorikurssit 9-13-vuotiaille jatkuvat ja kurssitarjonta laajenee nyt myös Luumäelle.
Wing Tsung Kung Fu
Yksi laajimmalle levinneistä Kung Fu -tyyleistä
kehittää havainto- ja reaktiokykyä
suurin vaikuttaja legendaarisen Kung Fu -tähti Bruce Leen taistelutaitojen kehittymiseen.
Lähde: www.wingtsung.fi
Maakunnan päävalmentajan Simo Sairasen mukaan kursseilla ei opetella vain esimerkiksi potkuja, vaan periaatteita ja asennetta syvällisemmin.
– Keholla oppii tuntemaan, mitä vastustaja tekee ja reagoimaan siihen ilman, että tarvitsee ajatella, mitä tekniikoita käyttää.
Simo Sairanen luonnehtii lajin muokkaavan harrastajan asennetta rauhallisemmaksi ja tasaisemmaksi sitä mukaa, kun tulee sinuksi itsensä ja osaamisensa kanssa.
Treeneissä harrastajat oppivat arvioimaan ja näkemään jo ennalta, mihin tilanteet voivat johtaa ja ratkaisemaan ne mahdollisimman älykkäällä tavalla.
– Taitoa ja osaamista ei tarvitse esitellä pullistellen, kun omaa tietoa, mitä tilanteissa voi tehdä. Tämä ei ole kamppailu- eikä kilpaurheilua, vaan sisäinen laji.
– Harjoittelu antaa itsevarmuutta. Harrastaja oppii kohtaamaan asiat sellaisena kuin ne ovat ja oppii kohtaamaan ongelmia. Jos niistä ei pääse yli, annetaan myöten ja jatketaan eteenpäin.
Simo Sairanen kuvailee Wing Tsung Kung Fun olevan yksinkertainen, älykäs, käytännöllinen, suoraviivainen ja tehokas laji, joka opettaa käyttämään omaa kehoa mahdollisimman tehokkaasti.
– Lajissa ei tarvita massiivisia lihaksia, vaan käytetään koko kehon parasta voimaa. Harjoittelu kehittää muun muassa lihaksiston hermoyhteyksiä.
Lopuksi hän vertaa lajin harjoittamista abs-jarruihin, jotka eivät lukkiudu, vaikka ohjaavatkin maksimijarrutehon tien pintaan.
– Siten pystyy ohjaamaan itseä uhkatilanteessa ja jopa vastustajaa, hän maalailee.
Uuden salin avajaisissa ensi viikon lauantaina pidetään lajiesittely sekä promokurssi, jonka aikana kävijät pääsevät kokeilemaan treenejä. Lajista ja aikatauluista tarkemmin internetissä osoitteessa www.wingtsung.fi.
Simo Sairasen tähtäimessä on jatkossa kehittää WT:hen perustuvia hardcore-ryhmäliikuntatunteja sekä itsepuolustuskoulutusta kuten vaikkapa parin päivän intensiivikursseja naisille.