Lappeenrannan Linnoituksessa sijaitsevissa museoissa laskivat kävijämäärät viime vuoden kesään verrattuna.
Näyttelyt sen sijaan olivat suosittuja. Etelä-Karjalan museon intendentti Satu Eiskonen kertoo, että kaikkien museoiden näyttelyistä tuli positiivista palautetta.
Etelä-Karjalan museon vaihtuvassa näyttelyssä esitellään kivien historiaa, kiven myyttisyyttä ja voimaa esihistoriassa ja korutaiteessa.
– Näyttelyssä on osuus, jossa kävijät saavat kirjoittaa heille tärkeän kivitarinan seinään. Nyt seinä on täynnä tarinoita ja siitä on tullut hyvin palautetta.
Lappeenrannan Taidemuseossa oli esillä tauluja Saimaasta 1800-luvulta alkaen. Molemmilla museoilla oli viisi viikkoa kesällä opastuskierroksia, joista Eiskosen mukaan tuli runsaasti palautetta.
– Moni kehui, että jos oli vähän pienempi ryhmä, niin sai paljon henkilökohtaisempaa opastusta.
Eiskonen kuitenkin harmittelee, että kävijämäärät jäivät pieneksi.
– Uskoisin, että helteiden takia kävijämäärät tippuivat. Kesäaika on tosin vielä kesken, meillä se loppuu 21.8.
Etelä-Karjalan museossa kesäkuun alusta kävijöitä oli noin 4500, kun viime vuoden kesällä kävijöitä oli noin 6000.
Taidemuseossa oli kävijöitä kesäaikana noin 3800 kun viime vuonna kävijöitä oli noin 4000.
– Sen sijaan kävijöitä on riittänyt muuten paljon. lemme pysyneet koko vuoden kävijätavoitteessamme ja syksyn aikana toivotaan lisää asiakkaita ja koululaisryhmiä.
Sen sijaan Wolkoffin talomuseon kävijämäärät ovat kasvaneet huimasti.
– Kävijämäärä on noussut 58% viime kesästä.