Vuotuiset Itä-Länsi valinnat on jälleen tehty ja Pesä Ysien hyvät esitykset alkukaudella toivat valintoja runsaasti. Naisten Idän paitaa kannattelee kaikkiaan viisi pelaajaa ja pelinjohtaja, sekä B-tytöissä kolme pelaajaa ja pelinjohtaja.
Idän naisten valitsija Tiina Laaksonen kasasi ryhmää ennakkoluulottomasti ja lähti ulkopelin kautta liikkeelle.
Upean kauden polttolinjassa pelannut Viivi Kainlauri, 18 sai ansaitun paikan Idän paitaan ja oli yksi neljästä ensikertalaisesta.
Pesä Yseistä jo aiemmin valittiin lukkari Salla Risku, joka pääsi joukkueeseen valtakunnallisella yleisöäänestyksellä.
Pesä Ysien naisista valittiin otteluun lisäksi Henna Kytösalmi, Jonna Mäkelä, Marjukka Urpelainen ja pelinjohtaja Jani Valkeapää.
Pesä Ysien B-Tytöistä valittiin Jenna Auvinen, Kirsi Kemppi, Essi Pehrman ja pelinjohtaja Jukka Mäkinen.
Ysien naiset jatkavat pelejään torstaina ja perjantaina vierastuplalla Turku-Pori.
Seuraava kotiottelu on ke 13.7. klo 18.00, jolloin vastustajaksi saapuu Siilinjärvi.