Ensi vuonna pelattavien jääkiekon maailmanmestaruuskisojen lippujen hinnat puhuttavat netin keskustelupalstoilla.
Lätkäfanit laskevat, että mikäli haluaa varmistaa näkevänsä kaikki Suomen alkusarjan pelit, lipuista joutuu pulittamaan vähintään 1855 euroa. Suolainen hinta johtuu siitä, että MM-kisalippuja myydään tällä erää paketeissa.
Lippupaketit sisältävät kahdesta neljään ottelua. Pakettien hinnat vaihtelevat 265 ja 545 euron välillä.
Mikäli pelejä matkustaa katsomaan kauempaa, päälle tulevat vielä matka- ja majoituskulut. Ottelumatkaa suunnittelevat kiekkofanit uskovat, että kisojen aikana majoituksesta joutuu maksamaan tavallista enemmän.
Yksittäisiin otteluihin lippuja saa vasta kisojen alla.
– Liput yksittäisiin otteluihin tulevat myyntiin viimeistään neljä viikkoa ennen kisojen alkua. Silloin myydään lippuja niihin otteluihin, joita ei ole paketteina myyty loppuun, kertoo MM-kisojen viestintäpäällikkö Henna Malmberg.
Maailmanmestaruus vilkastutti Malmbergin mukaan lipunmyyntiä merkittävästi.
– Loppuottelun sisältävät lippupaketit on jo loppuun varattu. Muista paketeista suosituimpia ovat olleet viikonloppupaketit.
Osa lätkäfaneista on sitä mieltä, että lippujen myynti paketteina ei innosta ostamaan. Yli 300 euroa on monen mielestä liikaa, jos lippupaketti sisältää vain yhden Suomen pelin.
– Hinta on täysin kohtuuton, toteaa jääkiekkoa aktiivisesti seuraava Petra Simonen.
Netin palstoilla keskustellaan myös siitä, mikä lippupaketeista tarjoaa varmimmin täyden latauksen hyvää lätkäviihdettä.
– Itse varmistaisin paikkani pudotuspeleissä, vaikka silloin ostaa sian säkissä, pohtii Simonen.